Porovnať nehnuteľnosti

Ako kúpiť dobrý byt v Košiciach

Ako kúpiť dobrý byt v Košiciach

Zvažovanie o kúpe bytu v aktuálnom období roka 2022 je veľmi náročné a do úvahy treba brať množstvo faktorov. Ceny sa zvyšujú, menia sa podmienky hypoték, mení sa realitný trh aj ponuka bytov, prichádzajú opatrenia národnej banky. Kúpa nehnuteľnosti si preto vyžaduje o to väčšinu opatrnosť a dôkladné premyslenie krokov.

Je potrebné zvážiť dôkladne všetky pre a proti, ak kupujete byt za aktuálne ceny či idete sa zaviazať hypotékou na dlhé roky. Košičania nie sú žiadnou výnimkou, reality v Košiciach sa radia cenovo k celoslovenskému nadpriemeru. Čo je však dôležité zvážiť, aby ste si kúpili naozaj dobrý byt v Košiciach za rozumnú cenu? Pripravili sme preto pre vás pár tipov a stručný prehľad toho, čo treba pri kúpe dobre premyslieť, ako zvoliť lokalitu a na čo si dať pozor keď ste mladá rodina, mladý pár či hľadáte byt pre náročných.

 

Lokalita bývania  v Košiciach

Výber lokality

Rozhodnutie o lokalite patrí k prvým, ktoré zvažujete a nad ktorým treba dobre pouvažovať. Od lokality sa totiž odvíja nielen cena bytu, ale aj komfort bývania. Inak sa býva v centre Košíc a inak na okraji a na sídliskách.

Pochopiteľne nejde iba o dopravnú dostupnosť a pohodlie pocitu, že veď mám všade blízko. Je tu samozrejme aj otázka sociálneho vybavenia a trávenia voľného času – blízkosť zelene, supermarkety, škola, škôlka, kultúrny dom, kino…

 

Kde kúpiť byt Košice

 

Treba zvážiť aj také okolnosti či napríklad okolo bytového domu nevedie nejaká rušná ulica, alebo nie sú v lokalite továrne, ktoré znečisťujú životné prostredie. A rozhodne nepoteší ani non-stop bar v susedstve.

Čím lepšie sociálne vybavenie a lepšia dostupnosť, tým bude cena bytu vyššia. Preto treba obyčajne voliť rozumný kompromis. V prvom rade záleží od toho, či ste mladá rodina s deťmi, alebo vrcholový manažér, ktorý žije sám.

 

Byty pre mladé rodiny, mladé páry či náročných

Pre mladú rodinu je totiž výhodnejšie bývanie mimo centra a tam, kde je ľahká dostupnosť vzdelávacích zariadení pre deti a blízkosť supermarketu. A samozrejme tiež tam, kde lokalita sľubuje bezpečie a dostatok zelene na oddych a relax s ratolesťami. A to spravidla znamená okrajovú štvrť mesta alebo predmestie.

Pre mladé rodiny v Košiciach vám realitná kancelária ponúkne lokalitu Košice-Šaca, kde sa cena bytu za m2 pohybuje v priemere medzi 1900-2100 €. Okrem priaznivej ceny je tu veľa príležitostí na relax s deťmi – rôzne športoviská, ihriská, telocvične, možnosť chodiť na rodinné pikniky… Tiež je tu dostatok obchodov a blízkosť zelene. Samozrejmosťou je základná i materská škola. Podobne vhodnou lokalitou sú napríklad aj Košice-Barca, Nad jazerom alebo aj okolité obce.

Mladých ľudí a mladé páry  však skôr láka blízkosť centra mesta, v ktorom je vynikajúca občianska vybavenosť, blízkosť pracovných príležitostí, možnosti kultúrneho vyžitia. Typickými príkladmi sú napríklad Kuzmányho alebo mestská časť Sever. No ceny bytov za m2 sú prirodzene vyššie – v priemere sa pohybujú v rozmedzí 2500-2800 €. Tiež je tu problém s horším parkovaním.

 

Kúpa bytu Košice Staré mesto

 

Pre tých najnáročnejších, ktorým nestačí iba blízkosť centra, ale chcú žiť mestský život naplno s maximálnou dostupnosťou je pochopiteľne zase najvhodnejšou lokalitou Staré mesto. Avšak tu vám cena za m2 už riadne prevetrá peňaženku. Ceny sú tu porovnateľné s tými v Bratislave – v priemere od 2800-3500 €. Nezriedka sa ale stáva, že sa tu nehnuteľnosť predá aj za cenu 3800 € za m2 či viac.

 

Orientácia a dispozícia bytu

Niekedy podceňovanou skutočnosťou pri výbere bytu je orientácia bytu. Každému vyhovuje niečo iné, avšak väčšina uprednostní výhľad do parku pred výhľadom na niektorú rušnú cestu v Košiciach. Niekto sa zas bojí výšky a uprednostní byt na nižších poschodiach, iný zas preferuje feng shuei pri orientácii bytu, ktorý idú kúpiť.

Veľmi teda záleží na osobných preferenciách. No treba myslieť aj na to, že napríklad prízemné byty môžu byť lákadlom pre zlodejov a v lete preto bude problematické nechávať otvorené okná. Ideálnym riešením je tak voliť byty od druhého poschodia vyššie.

Čo sa týka dispozície bytu, tak všetko záleží od toho, pre koho bude byt určený. Mladej rodine s malými deťmi napríklad určite nebudú vyhovovať priechodné izby. Najideálnejšie riešenie v tom prípade je preto dispozičné riešenie vo forme vstupnej chodby, z ktorej sa vstupuje do jednotlivých miestností. Pri takomto riešení je zariaďovanie nového bytu oveľa jednoduchšie ako v pri komplikovaných dispozíciách. Tiež je dôležité pamätať na možnosti úložných priestorov (väčšia predsieň je v tomto smere výhodou).

 

Zariadenie obývačky

 

Moderným trendom je aj prepojenie kuchyne s obývacou miestnosťou. Ak ho chcete aplikovať a váš vybraný byt nie je takto riešený, je na mieste otázka, či stena medzi kuchyňou a obývačkou nie je nosná. Pochopiteľne, aj oddelená verzia má svoje výhody, opäť tu preto záleží iba na osobných preferenciách.

 

Náklady na energie a spoločné priestory

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere vhodného bytu sú celkové mesačné náklady na bývanie. Tie by ste nemali zabudnúť skontrolovať. Hlavne pre mladé rodiny zaťažené hypotékou je to zvlášť dôležité. Tu tiež treba vziať do úvahy skutočnosť, že byty uprostred bytového domu, ku ktorým aj zo strán priliehajú iné byty, spotrebujú menej energie na vykurovanie ako byty na okraji budovy či na prízemí.

Samozrejme veľkou výhodou je, ak je bytový dom zateplený. Celkové náklady za vykurovanie tým pádom klesajú aj o jednu tretinu. Užitočné je však si prekontrolovať, či nie je vysoký mesačný príspevok do fondu opráv.

Rovnako spoločné priestory neradno podceniť. Napríklad je rozumné si skontrolovať, či nezateká do poštových schránok alebo či nie sú vylámané. To isté platí aj o vstupných dverách. Svedčí to niečo o susedoch. Ak ste mladá rodina a máte vyhliadnutý byt na vyššom poschodí, dobre si overte stav výťahu. Budete ho používať každý deň. Vynášať kočík po schodoch na 4. poschodie nie je nič príjemné. Užitočné si je tiež všímať poriadok a čistotu na jednotlivých poschodiach. Špina či nebodaj cigaretové ohorky neveštia nič dobré.

 

Na záver pár slov o kúpe bytu v Košiciach

Bytová politika v Košiciach je špecifickejšia ako v iných mestách na Slovensku. V prvom rade tu platí, že ide o jediné krajské mesto na Slovensku, kde ceny starších bytovrodinných domov stúpajú pomalšie, ako inde, napríklad v Prešove. Je to spôsobené tým, že práve v tomto čase dobiehajú a napĺňajú sa staršie projekty výstavby nových bytov.

Avšak aj v Košiciach je pravidlom, že bytov je stále nedostatok, i keď nie v takej miere ako napríklad v Bratislave. To však nič nemení na tom, že Košice v súčasnosti zažívajú rozmach výstavby. Aj vďaka týmto okolnostiam je momentálne vhodný čas kúpiť si byt v našej metropole východu.

A kde hľadať zaujímavé ponuky? Neváhajte sa nám ozvať a my vám poradíme pri výbere a nájdeme nehnuteľnosť vhodnú pre vás – ozvite sa nám, prípadne si prezrite náš zoznam nehnuteľností v Košiciach.

 

img

Timea Gruszecká

Súvisiace články

Poznáte rozdiel medzi apartmánom a bytom?

S názvom apartmán sme sa v minulosti stretávali najmä v spojitosti s dovolenkami. Apartmány...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Ceny nehnuteľností po korona kríze 2021 a 2022

* Aktualizované 10.11.2021 Ekonomická situácia vo svete zažila vplyvom koronavírusu COVID-19...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Ako nenaletieť na triky realitných maklérov

Kúpa nehnuteľnosti je dôležitá i citlivá záležitosť. Niet sa čomu čudovať, veď ide...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká