Porovnať nehnuteľnosti

Ako napísať inzerát na predaj bytu / domu?

Ako napísať inzerát na predaj bytu / domu?

Či už predávate nehnuteľnosť svojpomocne alebo predaj zabezpečuje realitná kancelária, je dobré vedieť, ako má vyzerať správne napísaná inzercia na predaj bytu / domu.

Treba myslieť na to, že nesprávne alebo chybne opísaný byt a zlé fotografie dokážu mať zásadný vplyv na predaj, čo sa môže odzrkadliť aj v znížení predajnej ceny. Preto sa treba pri písaní inzerátu držať určitých zásad, ktorých dodržanie sa aj s veľkou pravdepodobnosťou pretaví do úspešného predaja. Ktoré sú to?

 

Presný opis nehnuteľnosti

Opis nehnuteľnosti - inzerát

V prvom rade sa treba zamerať na to, čo kupujúceho najviac zaujíma – opis jednotlivých miestností aj s ich výmerou. Treba zistiť alebo zmerať veľkosť každej miestnosti a do inzerátu napísať ich plochu v štvorcových metroch. Dôvod je jednoduchý. Všetci preferujeme niečo iné. Niekto si potrpí na veľkej obývačke spojenou s kuchyňou, niekto ďalší by zase rád veľkú spálňu alebo detskú izbu. Dobrým nápadom je aj priložiť pôdorys bytu či domu do fotogalérie a vyznačiť v ňom nosné steny. Prípadný záujemca si tak bude môcť predstaviť i budúcu rekonštrukciu podľa svojich predstáv.

 

Kompletné a presné doplňujúce informácie

Kompletné informácie sú potrebné na získanie ucelenej predstavy o nehnuteľnosti. Tie by ste už ale potom po podaní inzerátu nemali meniť. Pochopiteľne, keď bude inzerát obsahovať všetky potrebné informácie, je väčšia šanca, že zaujme. Čo sa týka ceny, tu si dajte pozor. Pokiaľ je už raz v inzeráte stanovená, je potom veľmi neprofesionálne ju meniť. Napríklad pri obhliadke.

 

Čo má obsahovať text inzerátu na predaj nehnuteľnosti

Text inzerátu na predaj bytu

Inzerát na predaj bytu

V prípade bytu ide o nasledovné:

 • Lokalita a dispozíciu bytu,
 • poschodie bytu a počet poschodí panelového domu (v prípade prízemného bytu je vhodné uviesť výšku okien od chodníku),
 • príslušenstvo bytu (pivnica, balkón, predzáhradka, garáž…),
 • orientácia okien,
 • informácia o výťahu,
 • typ kúrenia,
 • materiál stavby (panel, tehla…),
 • údaje o rekonštrukcii ak bola vykonaná,
 • občianska vybavenosť a informácie o okolí,
 • dopravná dostupnosť a možnosti parkovania,
 • typ vlastníctva,
 • možnosti financovania (hypotéka alebo len hotovosť).

                                           

Text inzerátu na predaj domu

Inzerát na predaj domu

V prípade rodinného domu je ešte potrebné informácie doplniť o:

 • veľkosť okolitého pozemku a jeho popis (záhrada, predzáhradka…),
 • typ vykurovania,
 • rok výstavby, prípadne rok väčšej rekonštrukcie a jej krátky popis,
 • dopravná dostupnosť.

 

Vzor inzerátu na predaj bytu

Predám priestranný 3-izbový byt na treťom poschodí panelového domu s výťahom a s balkónom zo strany kuchyne. Panelový dom bol postavený v roku 1989. Celková výmera bytu je 72 m², plus pivnica o veľkosti 4 m². Byt prešiel v roku 2015 kompletnou rekonštrukciou (nové plastové okná, nová plávajúca podlaha, kuchynská dlažba, nové rozvody vody a elektriny, nová kuchynská linka, murované jadro). Nachádza sa neďaleko mestského centra v Žiline a disponuje vynikajúcou dopravnou dostupnosťou a vlastným parkovacím miestom. V tesnej blízkosti sa nachádzajú reštaurácie, nákupné centrum, škola aj škôlka.

Byt sa skladá z predsiene (8 m²), kúpeľne s WC (6 m²), obývačky s kuchynským kútom (28 m²), detskej izby (15 m²) a spálne (15 m²), ktorá má okná s výhľadom na detské ihrisko. Panelový dom bol v roku 2017 zateplený – nová fasáda, strecha, vymenené stupačky a odpadové potrubie. Kúrenie je riešené vlastným plynovým kotlom. Orientácia celého bytu je na SZ. Vďaka svojej polohe je byt skvelou investičnou príležitosťou. Byt je v osobnom vlastníctve.

 

Záver

A na záver ešte jedna dôležitá vec. Pre mnohých sa síce bude zdať samozrejmá, no prax často ukazuje, že má svoje opodstatnenie. V inzeráte je dôležité uvádzať presné informácie a hlavne neklamať alebo nezavádzať. Ak potenciálni kupujúci nájdu prikrášlené fakty, môže ich to definitívne odradiť, hoci inak by o kúpu vašej nehnuteľnosti mohli mať záujem.

Tiež v inzeráte radšej nič nezamlčujte, pri obhliadke aj tak vyjde pravda najavo. Vaša nehnuteľnosť nemusí byť ideálna a bez problémov, no lepšie je skôr na nedostatky upozorniť, ako sa ich pokúsiť tajiť. V očiach kupujúceho tak získate na dôveryhodnosti.

obrázky: unsplash.com

 

Chcete predať vašu nehnuteľnosť? Skvele vám poradia naši skúsení realitní makléri v Košiciach

img

Timea Gruszecká

Súvisiace články

Prenesenie záložného práva na inú nehnuteľnosť

V súčasnosti je väčšina nehnuteľností zaťažená hypotékou. Čo však v prípade, že...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Kedy realitný maklér robí málo pre predaj nehnuteľnosti

Viaceré negatívne skúsenosti ľudí hovoria, že existujú realitné kancelárie, ktorý predaj...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Ako zistiť cenu nehnuteľnosti

Stanovenie ceny nehnuteľnosti je prvá vec, ktorú budete pri predaji bytu či domu riešiť. No...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká