Porovnať nehnuteľnosti

Bývanie v byte alebo v dome? Kedy zvoliť byt a kedy dom?

Bývanie v byte alebo v dome? Kedy zvoliť byt a kedy dom?

Na začiatku uvažovania o kúpe vlastného bývania sa stretávate s otázkou, či je pre vás lepšie zvoliť byt alebo dom. Každá z týchto možností má svoje pozitíva aj negatíva a rozhodujúce slovo má jednak životný štýl, ktorý kupujúci vyznáva, ale aj mnoho ďalších faktorov. Viac v našom článku.

 

Bývanie v byte – výhody

Byt je ideálnou voľbou v prípade, že potrebujete rýchly prístup ku všetkým službámjednoduchú dostupnosť. Byty v mestách na Slovensku majú túto vymoženosť či už vďaka blízkosti centra mesta alebo vďaka sídliskovým centrám služieb a obchodov.

Rovnako sa množstvo bytov dnes pýši skvelou polohou pri parkoch a bytové rezidencie dnes vznikajú obklopené zeleňou. Výhodná je aj údržba týchto zelených plôch, ktoré si môžu obyvatelia vychutnať, pričom nemusia aktívne pracovať na ich nevyhnutnej údržbe.

Bezpečnosť v bytových domoch je obvykle na vyššej úrovni ako bezpečnosť v domoch. Čulý ruch v okolí bytových domov zároveň neumožňuje zlodejom nerušene a nepozorovane sa pohybovať na danom mieste.

Ďalším dôležitým faktorom je cena – cena bytov je obvykle nastavená nižšie ako cena domov.

Bývanie v byte - výhody

 

Bývanie v byte – nevýhody

Problematickú stránku bytov tvorí predovšetkým súkromie. Máte manželskú krízu? Vieme! Počujeme to zo šiesteho poschodia až na tretie : )

Základom sú dobré susedské vzťahy, ale v mnohých prípadoch skrátka máte za suseda človeka, ktorý sa rozhodne nerešpektovať spoločenské a iné pravidlá. Rušenie nočného pokoja či udržiavanie čistoty spoločných priestorov sú často diskutovanými otázkami v bytových komplexoch.

V prípade, že ste milovníkom zvierat, môže byť pre vás komplikované nájsť vhodný byt. Zvlášť psy uprednostňujúce veľký výbeh znášajú pobyt v byte celkom ťažko a majú problém sa s ním vyrovnať. Časté prechádzky nebývajú vždy ideálnym riešením.

Bývanie v byte - negatíva / nevýhody

 

Bývanie v dome – výhody

Dom je ideálny, ak je pre zákazníka prioritou ochrana jeho súkromia a zároveň si vie užívať prítomnosť priateľov. Domáce oslavy, záhradné party a mnoho iných akcií sú určené pre domáce prostredie.

Zväčša ponúka väčší vonkajší i vnútorný priestor a viac možností trávenia voľného času na domácej pôde. Zriadenie domáceho fitness centra či bazénu nepredstavuje z hľadiska priestorov v prípade domu problém.

Súčasťou domov sú i parkovacie miesta či samostatné garáže, ktoré riešia v súčasnosti veľmi rozšírený problém parkovacích miest. Viete tak, že vaše auto bude vždy v bezpečí a zároveň dostatočne blízko na to, aby bolo vždy k dispozícii.

Okolie domu si vždy prispôsobíte podľa svojich predstáv. Ak uprednostňujete súkromie, plot alebo iné ohraničenie pozemku si viete spraviť tak, aby bol kontakt so susedmi podstatne nižší ako v byte.

Bývanie v dome - výhody

 

 

Bývanie v dome – nevýhody

Dom vyžaduje oveľa väčšiu starostlivosť ako byt. Pravidelne sa staráte nielen o interiér, ako v prípade bytu, ale i o samotnú budovu a záhradu. Práce okolo domu zaberajú mnoho času i finančných prostriedkov. Rovnako je i štartovná cena domu na oveľa vyššej úrovni, ako je tomu v prípade bytu.

Dom nie je možné tak dokonalo zabezpečiť ako byt a minimálne rôzna zver nebude mať problém dostať sa na váš pozemok. I keď v prípade domu máte interakciu so susedmi menšiu, nemusíte sa vyhnúť problémom, ako je vandalizmus, porušovanie nočného kľudu, či znečisťovanie. Na rozdiel od bytu však hradíte majetkové škody z vlastného vrecka.

Bývanie v dome - nevýhody

 

Zhrnutie – bývanie v byte alebo v dome?

Voľba domu či bytu sa viaže na niekoľko faktorov. Súvisí s ňou životný štýl, deti ale i osobné preferencie. Byt v mnohých prípadoch ponúka lepšiu lokalitu, jeho cena je nižšia a je i skvelou štartovnou plochou. Rovnako poskytuje spoľahlivejšiu bezpečnosť.

Na strane druhej, dom vám ponúkne vlastné súkromie i väčšie možnosti ohľadom zariaďovania a plánovania. Každý z nich má samozrejme i svoje negatívne stránky a vždy záleží len osobných preferenciách, prípadne finančnom stave.

obrázky: Pixabay.com

 

Plánujete kúpiť byt alebo dom? Naša realitná kancelária v Košiciach Vám s tým rada pomôže.

img

Timea Gruszecká

  Súvisiace články

  Ako kúpiť dobrý byt v Košiciach

  Zvažovanie o kúpe bytu v aktuálnom období roka 2022 je veľmi náročné a do úvahy treba...

  Čítať ďalej
  Timea Gruszecká
  Timea Gruszecká

  Poznáte rozdiel medzi apartmánom a bytom?

  S názvom apartmán sme sa v minulosti stretávali najmä v spojitosti s dovolenkami. Apartmány...

  Čítať ďalej
  Timea Gruszecká
  Timea Gruszecká

  Ceny nehnuteľností po korona kríze 2021 a 2022

  * Aktualizované 10.11.2021 Ekonomická situácia vo svete zažila vplyvom koronavírusu COVID-19...

  Čítať ďalej
  Timea Gruszecká
  Timea Gruszecká