Porovnať nehnuteľnosti

Ceny bytov na Slovensku v roku 2020

Ceny bytov na Slovensku v roku 2020

Realitný trh má svoju dynamiku. V poslednej dobe sú ale mnohí zaskočení prudkým nárastom cien bytov. Hlavne minulý rok bol v tomto smere nepriaznivý. Natíska sa teda otázka – ako to bude s cenami bytov v roku 2020? Bude situácia priaznivejšia?

Pochopiteľne, kľúčovú úlohu tu budú zohrávať podmienky bánk na získanie hypotéky, veď iba zlomok kupujúcich si môže dovoliť investovať do nehnuteľnosti za hotovosť. Pre tých, čo si tento rok plánujú kúpiť byt, či rodinný dom, máme pozitívnu správu. Rok 2020 bude priať kupujúcim viac ako tomu bolo minulý rok. Prečo? O tom si povieme niečo bližšie v našom článku.

 

Stúpajúci trend cien bytov v minulom roku

Vývoj cien bytov

Rok 2019 sa niesol v znamení rýchlejšieho stúpania cien bytov ako tomu bolo v minulých rokoch. Dokonca podľa mnohých tento trend predstihol aj realitnú bublinu z roku 2008.

Najviac si ľudia priplatili v Bratislave, ktorá už dlhý čas predstavuje samostatnú kategóriu v rámci cien nehnuteľností aj kvality bývania. Prirodzene je tu najlepšia infraštruktúra a najviac možností na osobný a pracovný rozvoj. Problém má hlavné mesto s parkovacími miestami, avšak nie je to až také výrazné negatívum, aby sa to výraznejšie odrazilo aj na cene nehnuteľností. Prirodzene veľkú úlohu tu zohráva aj skutočnosť, že v Bratislave ľudia najviac zarábajú, takže si môžu dovoliť väčšiu investíciu do bývania. Avšak bytov nie je ani zďaleka toľko, aby pokryli dopyt, preto je realitný trh nevyrovnaný a ceny tak stále stúpajú. Priemerná cena za meter štvorcový sa tu v roku 2019 pohybovala okolo 2300-2500 eur.

Situácia bola o čosi priaznivejšia v krajských mestách. Ceny nehnuteľností tam stúpali pomalším tempom. Najvyššie ceny sa pohybovali v rozmedzí od 1750 do 2000 eur, a to v mestách Žilina, Trnava a Košice. Dôvod je v podstate rovnaký ako v prípade Bratislavy – kúpna sila obyvateľstva výrazne prevyšuje ponuku. Platy sú vysoké a bytov nedostatok.  Najdostupnejšie byty boli v Trenčínev Prešove, kde sa priemerná cena za meter štvorcový pohybovala okolo 1400 až 1600 euro.

 

Aké budú ceny bytov v roku 2020?

Ceny bytov v roku 2020 - prognóza vývoja

Drahé byty vs. lacné byty

A tu sa konečne dostávame k tej dobrej správe zmienenej v úvode. Ceny bytov by mali začať stagnovať alebo rásť iba pomaly. Ceny sa totiž po minulé roky postupne dostali na svoje takmer maximá a aj vzhľadom na sprísnené podmienky hypoték existuje veľké percento ľudí, ktorí si byty nemôžu dovoliť. To znamená, že dopyt začína pozvoľna klesať. Najmä o byty vyššej cenovej kategórie je záujem podstatne nižší ako v minulosti, keď si ich mohli dovoliť aj ľudia so stredným priíjmom. Menšie byty a byty s nižšou cenovkou sa naďalej predávajú rýchlo, avšak aj tam je situácia s dopytom zmenená. Mnohí ľudia totiž čakajú na pozitívnejší vývoj cien bytov.

 

Štátne zásahy do realitného trhu

Situáciu ovplyvňujú aj zásahy štátu. Z návrhu Koncepcie štátnej bytovej politiky z dielne Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR vyplýva, že zámerom štátu v oblasti bytovej politiky je zvýšiť ponuku cenovo dostupných bytov, kvalitu bytovej výstavby a tiež i obnovu bytového fondu.

Zámerom štátu je v tomto a v nasledujúcich rokoch zvýšiť celkovú úroveň bývania, počet nových bytov a vytvárať také podmienky, aby bývanie bolo pre obyvateľov dostupnejšie. Je pravda, že v tomto roku nás čakajú voľby a politici sršia pozitívnymi plánmi. A tak či ostane iba pri dobrom zámere nevedno, no v každom prípade ide o dobrú správu. Dúfajme, že sa i naplní.

 

Vplyv poklesu ekonomiky

Na spomalenie zvyšovania cien nehnuteľností bude v tomto roku vplývať aj pokles ekonomiky, ktorý už začína byť citeľný. Kúpna sila obyvateľstva sa začne mierne znižovať. V tomto smere sa už začínajú prejavovať aj výsledky opatrení, ktoré zaviedla Národná banka Slovenska (NBS), hoci výsledky nie sú celkom také, aké si pôvodne predstavovala. Banky totiž ešte stále ponúkajú hypoúvery na veľmi nízke úroky, dokonca ich v konkurenčnom boji aj znižujú. Opatrenia NBS sa týkajú najmä podmienok poskytovania hypotekárnych úverov, ktoré sa postupne sprísňujú.

Tiež je tu vyjadrenie Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS), podľa ktorého bude vývoj na realitnom trhu kopírovať rast spotrebiteľských cien. S pomalším ekonomickým rastom sa priestor na zdražovanie nehnuteľností zminimalizoval a predpokladá sa, že bude oscilovať niekde na úrovni inflácie.

Pochopiteľne svoje slovo tu zohrá aj lokalita a dostupnosť nehnuteľností. Na nich bude záležať opäť najmä vo väčších mestách, v tomto smere sa nič nemení.

 

Rast cien nehnuteľností v Košiciach a Prešove

Na východe Slovenska je však situácia trochu zamotanejšia a pravdepodobne bude tomu tak aj tento rok. Rast cien bytov v Prešove je oveľa rýchlejší a razantnejší ako je tomu v Košiciach. Pravdepodobný dôvod je ten, že v Košiciach práve teraz dochádza k dokončovaniu a uvoľňovaniu bytov z nových realitných projektov, ktoré sú pomerne výhodné. Vďaka tomu sa výrazne nezvyšovala cena starších bytov a rodinných domov. Samozrejme ide len o dočasný stav, takže pokiaľ plánujete kupovať bývanie v metropole východného Slovenska, je ten najvhodnejší čas.

 

Na záver možno všeobecne konštatovať, že aj keď žijeme v dobe permanentného stúpania cien za nehnuteľnosti, tak tento rok, ako sa zdá, dôjde k miernemu spomaleniu tempa tohto vývoja. Dôvodom sú najmä spomalenie ekonomického rastu a ekonomické opatrenia NBS. Pokiaľ si teda plánujete kúpiť nehnuteľnosť, tak nie je na čo čakať. Výhľadovo do budúcna totiž ceny za bývanie budú aj naďalej rásť, hoci spomaleným tempom.

Obrázky: unsplash.com

img

Timea Gruszecká

Súvisiace články

Podnájom alebo vlastné bývanie? Čo zvoliť?

V súčasnej dobe je zabezpečenie si vlastného bývania problémové pre mnohých mladých...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Bývanie v byte alebo v dome? Kedy zvoliť byt a kedy dom?

Na začiatku uvažovania o kúpe vlastného bývania sa stretávate s otázkou, či je pre vás...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Oplatí sa kúpiť byt v roku 2020?

Ceny bytov stúpajú každým dňom a dopracovať sa k vlastnému bývaniu sa stáva čoraz...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká