Porovnať nehnuteľnosti

Ceny bytov na Slovensku v roku 2020

Ceny bytov na Slovensku v roku 2020

*Aktualizované pre situáciu po koronakríze

Realitný trh sa dynamicky vyvíja a posledné roky boli mnohí zaskočení prudkým nárastom cien bytov. Hlavne rok 2019 bol v tomto smere nepriaznivý. Natíska sa teda otázka – ako to bude s cenami bytov v roku 2020? Bude situácia priaznivejšia? A ako zmení cenu bytov koronavírus a následná ekonomická kríza?

 

Vývoj cien bytov v minulých rokoch

Rok 2019 sa niesol v znamení rýchlejšieho rastu cien bytov ako tomu bolo v minulých rokoch. Dokonca podľa mnohých predstihol aj realitnú bublinu z roku 2008.

Najviac si ľudia priplatili za byty v Bratislave, ktorá už dlhý čas predstavuje samostatnú kategóriu. Najmä čo sa týka cien nehnuteľností aj kvality bývania. Prirodzene, je tu najlepšia infraštruktúra a najviac možností na osobný a pracovný rozvoj. Problém má hlavné mesto napríklad s parkovacími miestami. Avšak toto a ani ďalšie negatíva nie sú až tak výrazné, aby sa to premietlo do nižších cien nehnuteľností v Bratislave.

Veľkú úlohu tu zohráva aj skutočnosť, že v Bratislave ľudia najviac zarábajú, takže si môžu dovoliť zaplatiť. Avšak bytov nie je ani zďaleka toľko, aby pokryli dopyt v minulých rokoch, preto bol realitný trh nevyrovnaný a ceny stále stúpali. Priemerná cena za meter štvorcový sa tu v roku 2019 pohybovala okolo 2300-2500 eur.

Vývoj cien bytov 2020

 

Situácia bola o čosi priaznivejšia v krajských mestách. Ceny nehnuteľností v minulom roku tam stúpali pomalším tempom. Najvyššie ceny sa pohybovali v rozmedzí od 1750 do 2000 eur, a to v mestách Žilina, Trnava a Košice. Dôvod je v podstate rovnaký ako v prípade Bratislavy – kúpna sila obyvateľstva výrazne prevyšuje ponuku. Platy sú vysoké a bytov nedostatok.

Najdostupnejšie byty boli v Trenčínev Prešove, kde sa priemerná cena za meter štvorcový pohybovala okolo 1400 až 1600 euro.

Chcete predať či kúpiť nehnuteľnosť? Poradia vám realitní experti z Amazon Reality Košice

 

Aké budú ceny bytov v roku 2020?

Pôvodný predpoklad pre rok 2020 bol stagnácia cien bytov alebo minimálny nárast cien. Vychádzal z toho, že ceny sa postupne dostávajú na svoje maximá, za ktoré sú ochotní ich kupujúci kúpiť. A zároveň sprísnené podmienky hypoték zapríčinili, že si nehnuteľnosť nemôže dovoliť každý.

Po koronakríze však už vo veľkom hovoríme o pravdepodobnom poklese cien nehnuteľností. Prečo je tomu tak? Dopyt po nehnuteľnostiach sa zníži a ľudia budú vyčkávať. Nie je to ideálne rozhodnutie, pretože aj v tomto období sa nachádza veľa zaujímavých nehnuteľností v dobrých cenách. Ale súvisí to s akousi prirodzenou opatrnosťou ľudí.

Koronavírus vyvolal veľa strachu u ľudí a zatiaľ len opatrne ľudia míňajú peniaze na produkty, ktoré nie sú základnej ľudskej potreby. Je snaha míňať menej a viac si odložiť, napríklad v prípade straty zamestnania. Teda:

 • tí, ktorí svoje bývanie nepotrebujú až tak súrne, kúpu bytu odložia.
 • Tí, ktorí potrebujú súrne nové bývanie budú viac špekulovať a vyčkávať, čo konieckoncov nemusí byť dobré rozhodnutie pretože aj v súčasnosti sú na realitnom trhu dobré ponuky.

 

O koľko pôjdu ceny bytov dole?

A aké sú teda konkrétne predpoklady pre vývoj cien nehnuteľností? Existujú 2 scenáre:

 1. v prípade ukončenia korona krízy už po letných mesiacoch roku 2020 je predpoklad, že ceny klesnú len mierne (maximálne do 5 %).
 2. ak by koronakríza trvala rok a viac, teda pokračovala by ďalej v roku 2021, tak ceny nehnuteľností by mohli ísť nadol aj o 20%.

Pokles cien bytov po koronavíruse 2020

 

Aktuálne všetko nasvedčuje tomu, že reálny bude prvý scenár. Nastávajú síce mnohé negatívne situácie v zahraničí, čo sa týka vývoja nezamestnanosti a budeme počúvať o krachu firiem. Vyzerá to však, že nep.jde o ten typ krízy ako v roku 2008, kedy krachli mnohé významné banky, čo výrazne ovplyvnilo fungovanie firiem a peňažný obeh v krajinách.

Ak patríte k ľuďom, ktorí chcú súrne riešiť nové bývanie, určite má zmysel sledovať ponuky, pretože fakt, že množstvo ľudí je veľmi opatrných otvára možno príležitosti vám dostať sa k nehnuteľnosti, ku ktorej by ste sa neskôr nedostali kvôli vyššiemu dopytu.

 

Štátne zásahy do realitného trhu

Situáciu budú v roku 2020 a aj v nasledujúcich rokoch ovplyvňovať aj zásahy štátu. Z návrhu Koncepcie štátnej bytovej politiky SR vyplýva, že zámerom štátu v oblasti bytovej politiky je zvýšiť ponuku cenovo dostupných bytov. O stavení nových bytov štátom sa hovorí už niekoľko rokov. Predpoklad však je, že tento zámer sa mierne oddiali a bude realizovať iba ak bude dopyt vyšší. Faktom však ostáva, že skôr či neskôr budú mladým byty chýbať.

 

Pokles cien nehnuteľností v Košiciach a Prešove

Na východnom slovensku je situácia trochu zamotanejšia a pravdepodobne bude tomu tak aj tento rok. Rast cien bytov v Prešove bol minulý rok rýchlejší ako v Košiciach. V Prešove však je nižšia kúpyschopnosť obyvateľstva a po tragických udalostiach s výbuchom plynu tam naozaj veľa ľudí odložilo rozhodnutie o kúpe nového bytu. Dá sa preto predpokladať výraznejšie zníženie cien bytov v Prešove a menších mestách. Na druhej strane ceny bytov v Košiciach zrejme klesnú iba mierne.

obrázky: unsplash.com

 

Hľadáte realitného experta? Kontaktujte našu realitnú kanceláriu v Košiciach

 

img

Timea Gruszecká

  Súvisiace články

  Ako kúpiť dobrý byt v Košiciach

  Zvažovanie o kúpe bytu v aktuálnom období roka 2022 je veľmi náročné a do úvahy treba...

  Čítať ďalej
  Timea Gruszecká
  Timea Gruszecká

  Poznáte rozdiel medzi apartmánom a bytom?

  S názvom apartmán sme sa v minulosti stretávali najmä v spojitosti s dovolenkami. Apartmány...

  Čítať ďalej
  Timea Gruszecká
  Timea Gruszecká

  Ceny bytov a domov na Slovensku v roku 2022

  Realitný trh sa neustále vyvíja, pričom si už dlhé roky udržuje stúpajúci trend nárastu...

  Čítať ďalej
  Timea Gruszecká
  Timea Gruszecká