Porovnať nehnuteľnosti

Ceny bytov na Slovensku v roku 2020

Ceny bytov na Slovensku v roku 2020

*Aktualizované pre situáciu po koronakríze

Realitný trh sa dynamicky vyvíja a posledné roky boli mnohí zaskočení prudkým nárastom cien bytov. Hlavne rok 2019 bol v tomto smere nepriaznivý. Natíska sa teda otázka – ako to bude s cenami bytov v roku 2020? Bude situácia priaznivejšia? A ako zmení cenu bytov koronavírus a následná ekonomická kríza?

 

Vývoj cien bytov v minulých rokoch

Rok 2019 sa niesol v znamení rýchlejšieho rastu cien bytov ako tomu bolo v minulých rokoch. Dokonca podľa mnohých predstihol aj realitnú bublinu z roku 2008.

Najviac si ľudia priplatili za byty v Bratislave, ktorá už dlhý čas predstavuje samostatnú kategóriu. Najmä čo sa týka cien nehnuteľností aj kvality bývania. Prirodzene, je tu najlepšia infraštruktúra a najviac možností na osobný a pracovný rozvoj. Problém má hlavné mesto napríklad s parkovacími miestami. Avšak toto a ani ďalšie negatíva nie sú až tak výrazné, aby sa to premietlo do nižších cien nehnuteľností v Bratislave.

Veľkú úlohu tu zohráva aj skutočnosť, že v Bratislave ľudia najviac zarábajú, takže si môžu dovoliť zaplatiť. Avšak bytov nie je ani zďaleka toľko, aby pokryli dopyt v minulých rokoch, preto bol realitný trh nevyrovnaný a ceny stále stúpali. Priemerná cena za meter štvorcový sa tu v roku 2019 pohybovala okolo 2300-2500 eur.

Vývoj cien bytov 2020

 

Situácia bola o čosi priaznivejšia v krajských mestách. Ceny nehnuteľností v minulom roku tam stúpali pomalším tempom. Najvyššie ceny sa pohybovali v rozmedzí od 1750 do 2000 eur, a to v mestách Žilina, Trnava a Košice. Dôvod je v podstate rovnaký ako v prípade Bratislavy – kúpna sila obyvateľstva výrazne prevyšuje ponuku. Platy sú vysoké a bytov nedostatok.

Najdostupnejšie byty boli v Trenčínev Prešove, kde sa priemerná cena za meter štvorcový pohybovala okolo 1400 až 1600 euro.

Chcete predať či kúpiť nehnuteľnosť? Poradia vám realitní experti z Amazon Reality Košice

 

Aké budú ceny bytov v roku 2020?

Pôvodný predpoklad pre rok 2020 bol stagnácia cien bytov alebo minimálny nárast cien. Vychádzal z toho, že ceny sa postupne dostávajú na svoje maximá, za ktoré sú ochotní ich kupujúci kúpiť. A zároveň sprísnené podmienky hypoték zapríčinili, že si nehnuteľnosť nemôže dovoliť každý.

Po koronakríze však už vo veľkom hovoríme o pravdepodobnom poklese cien nehnuteľností. Prečo je tomu tak? Dopyt po nehnuteľnostiach sa zníži a ľudia budú vyčkávať. Nie je to ideálne rozhodnutie, pretože aj v tomto období sa nachádza veľa zaujímavých nehnuteľností v dobrých cenách. Ale súvisí to s akousi prirodzenou opatrnosťou ľudí.

Koronavírus vyvolal veľa strachu u ľudí a zatiaľ len opatrne ľudia míňajú peniaze na produkty, ktoré nie sú základnej ľudskej potreby. Je snaha míňať menej a viac si odložiť, napríklad v prípade straty zamestnania. Teda:

  • tí, ktorí svoje bývanie nepotrebujú až tak súrne, kúpu bytu odložia.
  • Tí, ktorí potrebujú súrne nové bývanie budú viac špekulovať a vyčkávať, čo konieckoncov nemusí byť dobré rozhodnutie pretože aj v súčasnosti sú na realitnom trhu dobré ponuky.

 

O koľko pôjdu ceny bytov dole?

A aké sú teda konkrétne predpoklady pre vývoj cien nehnuteľností? Existujú 2 scenáre:

  1. v prípade ukončenia korona krízy už po letných mesiacoch roku 2020 je predpoklad, že ceny klesnú len mierne (maximálne do 5 %).
  2. ak by koronakríza trvala rok a viac, teda pokračovala by ďalej v roku 2021, tak ceny nehnuteľností by mohli ísť nadol aj o 20%.

Pokles cien bytov po koronavíruse 2020

 

Aktuálne všetko nasvedčuje tomu, že reálny bude prvý scenár. Nastávajú síce mnohé negatívne situácie v zahraničí, čo sa týka vývoja nezamestnanosti a budeme počúvať o krachu firiem. Vyzerá to však, že nep.jde o ten typ krízy ako v roku 2008, kedy krachli mnohé významné banky, čo výrazne ovplyvnilo fungovanie firiem a peňažný obeh v krajinách.

Ak patríte k ľuďom, ktorí chcú súrne riešiť nové bývanie, určite má zmysel sledovať ponuky, pretože fakt, že množstvo ľudí je veľmi opatrných otvára možno príležitosti vám dostať sa k nehnuteľnosti, ku ktorej by ste sa neskôr nedostali kvôli vyššiemu dopytu.

 

Štátne zásahy do realitného trhu

Situáciu budú v roku 2020 a aj v nasledujúcich rokoch ovplyvňovať aj zásahy štátu. Z návrhu Koncepcie štátnej bytovej politiky SR vyplýva, že zámerom štátu v oblasti bytovej politiky je zvýšiť ponuku cenovo dostupných bytov. O stavení nových bytov štátom sa hovorí už niekoľko rokov. Predpoklad však je, že tento zámer sa mierne oddiali a bude realizovať iba ak bude dopyt vyšší. Faktom však ostáva, že skôr či neskôr budú mladým byty chýbať.

 

Pokles cien nehnuteľností v Košiciach a Prešove

Na východnom slovensku je situácia trochu zamotanejšia a pravdepodobne bude tomu tak aj tento rok. Rast cien bytov v Prešove bol minulý rok rýchlejší ako v Košiciach. V Prešove však je nižšia kúpyschopnosť obyvateľstva a po tragických udalostiach s výbuchom plynu tam naozaj veľa ľudí odložilo rozhodnutie o kúpe nového bytu. Dá sa preto predpokladať výraznejšie zníženie cien bytov v Prešove a menších mestách. Na druhej strane ceny bytov v Košiciach zrejme klesnú iba mierne.

obrázky: unsplash.com

 

Hľadáte realitného experta? Kontaktujte našu realitnú kanceláriu v Košiciach

 

img

Timea Gruszecká

Súvisiace články

Ceny nehnuteľností po korona kríze 2020

Súčasná ekonomická situácia vo svete sa vplyvom koronavírusu COVID-19 postupne zhoršuje....

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Ako nenaletieť na triky realitných maklérov

Kúpa nehnuteľnosti je dôležitá i citlivá záležitosť. Niet sa čomu čudovať, veď ide...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Ako si vybrať realitnú kanceláriu

Vybrať vhodnú realitnú kanceláriu pre predaj vášho domu, bytu či pozemku nemusí byť...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká