Porovnať nehnuteľnosti

Ceny nehnuteľností po korona kríze 2020

Ceny nehnuteľností po korona kríze 2020

Súčasná ekonomická situácia vo svete sa vplyvom koronavírusu COVID-19 postupne zhoršuje. Výrazne na to dopláca aj realitný trh. Veľa ľudí sa preto pýta, či sa tento stav premietne do cien nehnuteľností, keď epidémia koronavírusu skončí. Zatiaľ sa síce nevie, kedy tak nastane, no už teraz je možné aspoň sčasti predpovedať budúci vývoj cien bytov a domov v roku 2020 či 2021. V článku si o tom povieme niekoľko úvah.

 

Mnohé odvetvia slovenskej ekonomiky musia čeliť tvrdým opatreniam v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Momentálne všetci prežívame to, čo ešte nikdy predtým. Zamestnávatelia aj zamestnanci sa musia prispôsobiť novým podmienkam, čo výrazne komplikuje ich prácu. Ani realitný trh nie je výnimkou.

 

Situácia pred a počas korona krízy 2020

Už po odznení poslednej ekonomickej krízy z roku 2008 sme si dlhodobo zvykli na kontinuálny rast cien nehnuteľností. Dokonca v posledných rokoch išlo o rekordne rýchly rast. A to najmä z dôvodov nízkych úrokov hypotekárnych úverov poskytovaných bankami a výrazne vyššieho dopytu, ktorý prevyšoval ponuku.

Momentálne nie je predpoklad, že by na trhu pribudol tak veľký počet nehnuteľností, ktorý by vyrovnal dopyt s ponukou. Ak teda po kríze spôsobenej pandémiou koronavírusu klesnú ceny nehnuteľností, tak určite nie z tohto dôvodu. Vďaka zastaveniu ekonomiky a ďalším následkom totiž dochádza k predlžovaniu plánovanej výstavby, či odkladom niektorých realitných projektov. Niektorí dodávatelia stavebného materiálu majú tiež problém s nedostatkom pracovnej sily. Je vysoko pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti bude dochádzať aj k omeškaniu dodávok stavebného materiálu či krachom niektorých stavebných firiem.

 

Dočasný pokles cien?

Niektorí realitní odborníci zastávajú názor, že korona kríza v roku 2020 môže spôsobiť iba dočasný pokles ceny nehnuteľností. Ako dôvod uvádzajú, že realitný trh je na takúto situáciu uspôsobený a podobné situácie zažíva viackrát do roka. Napríklad v prípade dovoleniek, nepriaznivého počasia, či tuhých zím. To všetko má na realitný trh podobný vplyv ako súčasná situácia s koronavírusom – spomaľovanie rastu ponuky nehnuteľností.

 

Dlhodobé mierne zníženie cien?

Na druhej strane je treba sa pozerať najmä na vývoj dopytu po nehnuteľnostiach. Je zrejmé, že dopyt bude v blízkej budúcnosti klesať. Hlavne z dôvodu, že ľudia sú v časoch ekonomickej krízy alebo stagnácie viac opatrnejší a radšej sa nepúšťajú do väčších finančných projektov, akým je napríklad kúpa nehnuteľnosti.

Je tiež predpoklad, že táto opatrnosť ešte istú dobu po koronakríze v ľuďoch pretrvá, predsa len bude treba určitý čas potrebný na zotavenie rodinných financií. Hlavne ak prišli o prácu alebo sa ich výraznejšie dotkli opatrenia proti epidémii. Preto je šanca, že sa ponuka aspoň čiastočne dorovná s dopytom, čo sa môže prejaviť na miernom znížení cien nehnuteľností.

Zníženie cien nehnuteľností 2020

 

Vývoj cien nehnuteľností po korona kríze

Presná predpoveď vývoja cien nehnuteľností nie je možná, pretože nepoznáme udalosti, ktoré nastanú. Môže nastať krach bánk ako počas krízy v roku 2008 a následne aj krach veľkých podnikov, ktoré ťahajú ekonomiky celých krajín. Momentálne to však nevyzerá na tento typ krízy.

Isté je teda, že veľa ľudí prišlo alebo príde o prácu a mnohí zamestnávatelia majú problém hradiť náklady súvisiace s prevádzkou či mzdovými nákladmi. Či tento stav sa ešte zhorší, bude závisieť od postupu boja s koronavírusom a následného otvorenia ekonomiky.

Existujú predpoklady, že:

  • ak by korona kríza trvala rok a viac, teda pokračovala by ďalej v roku 2021, tak ceny nehnuteľností by mohli ísť nadol aj o 20%.
  • V prípade ukončenia korona krízy už po letných mesiacoch roku 2020 je predpoklad, že ceny klesnú len mierne (maximálne do 5 %).

V niektorých lokalitách, ako je Bratislava, sa pokles cien vôbec nemusí prejaviť, keďže obyvatelia hlavného mesta majú vo väčšej miere vytvorené finančné rezervy. Ceny v Bratislave by v tomto prípade stagnovali.

 

Situácia na realitnom trhu koncom roka 2020

Je jasné, že po kríze klesne kúpyschopnosť obyvateľstva. Takisto sa po kríze zrejme budú zdražovať hypotekárne úvery a ďalej sprísňovať podmienky ich poskytovania. To všetko bude mať vplyv na zníženie dopytu po nehnuteľnostiach.

 

Oplatí sa kúpiť byt či dom počas korona krízy?

Takže pre koho vlastne by mala byť nastávajúca situácia ohľadom nižšej ceny nehnuteľností výhodná? Myslíme si, že hlavne pre tých ľudí, ktorí budú schopní kúpiť nehnuteľnosť za hotovosť bez nutnosti hypotekárneho úveru. Tým sa naozaj oplatí počkať, kým ekonomika nedosiahne svoje minimum.

Na druhej strane ľudia, ktorí akútne potrebujú riešiť vlastné bývanie a majú stabilnú prácu by nemali čakať na zázračné zníženie cien. Ak ste v tejto situácii a vyhliadnete si svoj vysnívaný byt, nemá zmysel vyčkávať.  Prípadne sa zamyslite aspoň nad tým, či môžu existovať iní ľudia v danej lokalite, ktorí by o danú nehnuteľnosť mohli mať záujem.

obrázky: unsplash.com

 

Chcete konzultovať situáciu so skúseným realitným odborníkom v Košiciach?

 

img

Timea Gruszecká

Súvisiace články

Ako nenaletieť na triky realitných maklérov

Kúpa nehnuteľnosti je dôležitá i citlivá záležitosť. Niet sa čomu čudovať, veď ide...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Oplatí sa kúpiť starý dom?

S určitým vekom prídeme do štádia, kedy je snom každého z nás vlastniť svoje bývanie....

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Ako si vybrať realitnú kanceláriu

Vybrať vhodnú realitnú kanceláriu pre predaj vášho domu, bytu či pozemku nemusí byť...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká