Porovnať nehnuteľnosti

Oplatí sa kúpiť byt v roku 2019?

Oplatí sa kúpiť byt v roku 2019?

Ceny bytov stúpajú každým dňom a dopracovať sa k vlastnému bývaniu sa stáva čoraz ťažšou úlohou. V našej spoločnosti vždy vlastné bývanie zohrávalo nielen určitú formu luxusu, ale i zabezpečenia, ktoré je trvalé a nezvratné.

Problémom však dnes je nielen nedostatok nových bytov, v ktorých by sa mohli usídliť mladé páry, či rodiny s deťmi, ale i stúpajúca cena starších bytov.

Podmienky hypotéky sú každým rokom náročnejšie a tak mnohým neostáva na výber nič iné ako ostať bývať na pôvodnom mieste alebo v prípade mladých ďalej so svojimi rodičmi.

Sú však i takí, ktorí čakajú na pokles trhovej ceny bytov a na vyrovnanie situácie, ktorá by im umožnila kúpiť si vlastné bývanie. Momentálna cenová hladina trhu s nehnuteľnosťami je vysoká a  mnoho ľudí zastáva názor, že investícia do vlastného bytu sa momentálne neoplatí. Dlhodobá prognóza finančného trhu však má na vec iný názor.

 

 

Kúpiť byt už v tomto roku alebo počkať?

Oplatí sa v konečnom dôsledku kúpiť byt v roku 2019? My tvrdíme, že áno. Dlhodobá prognóza nie je v skutku maľovaná v príliš optimistických farbách a odborníci varujú pred nástupom novej ekonomickej krízy, ktorej dôsledky budú zlé rovnako ako tomu bolo v minulosti.

Pre bežných ľudí túžiacich po kúpe bytu to jednoznačne znamená zhoršenie podmienok hypoték a sprísnenie podmienok pre získanie hypotéky, ktorá by bola schopná pokryť náklady na nové bývanie.

Kúpa bytu

 

Čakanie vás môže vyjsť draho

Táto situácia sa odráža v každej ekonomickej kríze a tá nadchádzajúca rozhodne nebude žiadnou výnimkou. Rozdiel nespočíva ani vo fakte, či potrebujete byt pre vlastné bývanie alebo máte v úmysle ho chvíľu poskytovať na prenájom.

V prvom prípade budete potrebovať vlastný priestor, z ktorého môžete vytvoriť domov. Čakanie ničomu nepomôže a preto je lepšie riešiť túto situáciu hneď a siahnuť po hypotéke, kým jej podmienky môžete splniť bez problémov. V opačnom prípade sa vám môže stať, že pre banku už neskôr nebudete vhodným kandidátom na pridelenie hypotéky.

 

Kúpa bytu na prenájom

V druhom prípade, kedy rozmýšľate o kúpe bytu na prenájom, sa rovnako neoplatí čakať. Odhaduje sa, že ceny bytov ešte stále nedosiahli absolútne maximum a ceny za prenájom budú postupne rásť.

V tomto prípade si však nechajte záležať na dobrej lokalite, ktorá bude pre budúcich nájomcov lákavá. Dôležitý je samozrejme i stav a vybavenie bytu. Odhaduje Najmä v Bratislave či Košiciach budete mať pri ponúkaní podnájmu vysokú konkurenciu a tieto rozdielové faktory vám môžu dopomôcť byt prenajať za dobrú cenu a skoro.

Oplatí sa kúpiť byt?

 

Ak zvažujete kúpu bytu v tomto roku, rozhodne vám neodporúčame čakať na nižšie ceny či lepšie ponuky hypotéky zo strany bánk. Ideálne je siahnuť po nehnuteľnosti, ktorá sa vám páči a nečakať na zmenu trhu či čohokoľvek iného. Nehnuteľnosť by ste mali rozhodne kúpiť v prípade, že ju plánujete aktívne využívať na bývanie a svoj vlastný rozvoj. V roku 2019 sa stále oplatí kúpiť svoj vlastný byt.

Obrázky: Pexels.com

 

Chcete kúpiť byt už v tomto roku? Naša realitná kancelária v Košiciach Vám s tým pomôže.

img

Timea Gruszecká

Súvisiace články

Bývanie v byte alebo v dome? Kedy zvoliť byt a kedy dom?

Na začiatku uvažovania o kúpe vlastného bývania sa stretávate s otázkou, či je pre vás...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Ako postupovať pri kúpe bytu – ako kúpiť skvelý byt

Kúpa bytu je dôležitým okamihom, kedy investujeme peniaze do niečoho, čo vo väčšine...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká