Porovnať nehnuteľnosti

Oplatí sa kúpiť byt v roku 2022?

Oplatí sa kúpiť byt v roku 2022?

* Aktualizované 10.11.2021

Ceny bytov stúpajú každým dňom a dopracovať sa k vlastnému bývaniu sa stáva čoraz ťažšou úlohou. V našej spoločnosti vždy vlastné bývanie zohrávalo nielen určitú formu luxusu, ale i zabezpečenia, ktoré je trvalé a nezvratné.

 

Problémom však dnes je nielen nedostatok nových bytov, v ktorých by sa mohli usídliť mladé páry, či rodiny s deťmi, ale i stúpajúca cena starších bytov. Podmienky hypotéky sú každým rokom náročnejšie a tak mnohým neostáva na výber nič iné ako ostať bývať na pôvodnom mieste alebo v prípade mladých ďalej so svojimi rodičmi.

Do úvahy treba vziať rastúce ceny energií i spotrebných tovarov a očakávania sú, že inflácia bude ďalej rásť. A taktiež fakt, že ceny nehnuteľností sa blížia už k rizikovému pásmu a ich budúcnosť je neistá.

Existujú však aj ľudia, ktorí čakajú na pokles trhovej ceny bytov, zníženie dopytu po nehnuteľnostiach a stagnáciu cien, čo by im umožnilo kúpiť si vlastné bývanie. Mnoho ľudí teda zastáva názor, že momentálna investícia do vlastného bytu sa neoplatí. Prognózy analytikov pre rok 2022 však hovoria niečo iné.

 

Kúpiť byt už v roku 2022 alebo počkať?

Oplatí sa v konečnom dôsledku kúpiť byt v aktuálnom roku 2022? My tvrdíme, že sa to oplatí najmä tým, ktorí byt naozaj potrebujú. Dlhodobá prognóza nie je v skutku maľovaná v príliš optimistických farbách a odborníci varujú pred ďalšími následkami ekonomickej krízy spojenej s pandémiou.

Pre bežných ľudí túžiacich po kúpe bytu to jednoznačne znamená zhoršenie podmienok hypoték a sprísnenie podmienok pre získanie hypotéky, ktorá by bola schopná pokryť náklady na nové bývanie.

Kúpa bytu

 

Čakanie vás môže vyjsť draho

Táto situácia sa odráža v každej ekonomickej kríze a tá nadchádzajúca rozhodne nebude žiadnou výnimkou. Rozdiel však spočíva v tom, či potrebujete byt pre vlastné bývanie alebo máte v úmysle ho poskytovať na prenájom.

V prvom prípade budete potrebovať vlastný priestor, z ktorého môžete vytvoriť domov. Čakanie ničomu nepomôže a preto je lepšie riešiť túto situáciu hneď a siahnuť po hypotéke, kým jej podmienky môžete splniť bez problémov. Investičné nehnuteľnosti budú podliehať zvýšenému riziku najmä kvôli neistotám a cenám nehnuteľností, ktoré sa blížia pásmu vysokého rizika.

 

Oplatí sa kúpiť byt?

 

Záver: oplatí sa kúpiť byt v tomto roku?

Ak zvažujete kúpu bytu v tomto roku, rozhodne vám neodporúčame čakať na nižšie ceny či lepšie ponuky hypotéky zo strany bánk. Ideálne je siahnuť po nehnuteľnosti, ktorá sa vám páči a nečakať na zmenu trhu či čohokoľvek iného. Nehnuteľnosť by ste mali rozhodne kúpiť v prípade, že ju plánujete aktívne využívať na bývanie a svoj vlastný rozvoj. Aj v roku 2022 sa stále oplatí kúpiť svoj vlastný byt.

obrázky: pexels.com

 

Chcete kúpiť byt už v tomto roku? Naša realitná kancelária v Košiciach vám s tým pomôže.

img

Timea Gruszecká

Súvisiace články

Ako kúpiť dobrý byt v Košiciach

Zvažovanie o kúpe bytu v aktuálnom období roka 2022 je veľmi náročné a do úvahy treba...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Poznáte rozdiel medzi apartmánom a bytom?

S názvom apartmán sme sa v minulosti stretávali najmä v spojitosti s dovolenkami. Apartmány...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Ceny nehnuteľností po korona kríze 2021 a 2022

* Aktualizované 10.11.2021 Ekonomická situácia vo svete zažila vplyvom koronavírusu COVID-19...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká