Porovnať nehnuteľnosti

Poznáte rozdiel medzi apartmánom a bytom?

Poznáte rozdiel medzi apartmánom a bytom?

S názvom apartmán sme sa v minulosti stretávali najmä v spojitosti s dovolenkami. Apartmány boli v očiach mnohých len sezónnym ubytovaním, no dnes to už neplatí. Pojem apartmán sa čoraz častejšie skloňuje aj pri hľadaní nového bývania. V apartmáne si viete prihlásiť trvalý pobyt a jeho kúpu môžete financovať hypotékou. Prezradíme vám, v čom sa apartmán líši od bytu.

Za byt sa považuje obytná plocha určená na bývanie, ktorá spĺňa určenú svetlo technickú normu. Apartmány sú klasifikované ako nebytové priestory, a to najmä z dvoch základných dôvodov, pričom jedným z nich je práve nesplnená svetlo technická norma.
Prečo apartmány vlastne vznikajú?
Každé mesto má vypracovaný územný plán, ktorý určuje, aká výstavba je v danej lokalite dovolená. Územný plán určuje pomer bytových a nebytových priestorov a keď developer tento pomer nedodrží, môže sa rozlúčiť s kolaudáciou. Preto vznikajú nielen bytové jednotky, ale aj apartmány. Aby v prvom rade naplnili kvótu nebytových priestorov. V druhom rade ide predovšetkým o bývanie, ktoré nespĺňa potrebné svetlotechnické požiadavky. Apartmány sú často orientované na sever a nepreniká do nich toľko denného svetla, koľko hygienické normy na bývanie vyžadujú. Norma totiž hovorí, že 1/3 obytnej plochy musí byť presvetlená aspoň na 90 minút denne. Apartmán je preto definovaný ako nebytový priestor. No pre milovníkov tmavých a studených miestností je priam stvorený.
Apartmán. Čo to znamená?
Keď vám veľa slnečného svetla v byte prekáža, apartmánov sa v tom prípade vôbec nemusíte báť. Apartmán je síce klasifikovaný ako nebytový priestor, ale od klasického bytu sa v zásade nelíši. Apartmán predstavuje bytovú jednotku s príslušenstvom. Veľkou výhodou je jeho cena. V porovnaní s bytom, pri apartmáne s rovnakou rozlohou zaplatíte menej a bez problémov ho môžete využiť aj na dlhodobé bývanie. Jedinou nevýhodou je, že pri apartmáne sa nepočíta s miestom na parkovanie.
Trvalý pobyt v apartmáne? Dá sa to!
Trvalý pobyt môže mať občan v budove, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom a je určená na bývanie, ubytovanie alebo na individuálnu rekreáciu. To znamená, že na trvalý pobyt sa môžete prihlásiť, aj keď bývate v apartmáne. Katastrálny a stavebný úrad výraz apartmán nepoznajú, preto vám apartmán do katastra nehnuteľností zapíšu ako byt, čiže priestor určený na bývanie, s poznámkou, že ide o apartmán.

Apartmán aj na hypotéku
V bankách apartmán väčšinou chápu ako nebytový priestor určený na bývanie. O tom, či banka úver poskytne, rozhoduje znalecký posudok, váš príjem, prípadne iné skutočnosti. V zásade však platí, že banky poskytujú aj financovanie na apartmán, zväčša vo výške 80 či 90 % z celkovej ceny nehnuteľnosti. S financovaním nehnuteľnosti vám radi poradíme.

Apartmán ako sídlo spoločnosti
Apartmán kupujete ako nebytový priestor, preto sa môže stať aj sídlom vašej spoločnosti a pri jeho kúpe si môžete uplatniť odpočet DPH.

img

Timea Gruszecká

Súvisiace články

Ceny bytov a domov na Slovensku v roku 2022

Realitný trh sa neustále vyvíja, pričom si už dlhé roky udržuje stúpajúci trend nárastu...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Ceny nehnuteľností po korona kríze 2021 a 2022

* Aktualizované 10.11.2021 Ekonomická situácia vo svete zažila vplyvom koronavírusu COVID-19...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Ako si vybrať realitnú kanceláriu

Vybrať vhodnú realitnú kanceláriu pre predaj vášho domu, bytu či pozemku nemusí byť...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká