Porovnať nehnuteľnosti

Postup a tipy pri predaji rodinného domu

Postup a tipy pri predaji rodinného domu

Bývanie v rodinnom dome je pre mnoho ľudí snom, ktorý si túžia splniť. Hlučné mesto a bytový dom nepredstavujú vhodné miesto, kde majú chuť tráviť svoj voľný čas a tak hľadajú alternatívy.

Ak ste vlastníkom domu, ktorý chcete predať, určite by ste boli radi, ak by samotný predaj domu prebehol bez komplikácií a čo najrýchlejšie. Nie je to však určite ľahká úloha a ak sa do nej púšťate bez pomoci, možno ste si na ramená položili naozaj veľké bremeno. Na čo sa sústrediť a ako postupovať pri predaji domu?

 

Ako postupovať pri predaji domu

Spísali sme pre vás zopár základných tipov, aby váš postup pri predaji domu nabral správne obrátky a nezastavili ho rôzne okolnosti.

 

1. Dobrý plán i pomoc od realitnej kancelárie

Pustiť sa do predaja domu rozhodne nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Máte premyslený plán a viete, čo všetko sa na vás môže vyrútiť z opustených rohov vašej nehnuteľnosti?

Realitná kancelária vám dokáže pri predaji domu pomôcť s mnohými zložitými situáciami. Vzhľadom na odbornosť a skúsenosti je možné prostredníctvom nej nielen inzerovať svoju ponuku na stránkach a sociálnych sieťach, kde ju uvidí denne mnoho ľudí, ale najmä zvládnuť všetky potrebné právne náležitosti a prípravu dokumentov.

Pri predaji domu sa navyše často môžu vyskytnúť problémové situácie a vy sa môžete spoľahnúť, ak vaša realitná kancelária už tieto situácie mnohokrát riešila.

 

2. Pozemok

Mnoho ľudí si myslí, že postup pri predaju bytu a domu je veľmi podobný. Pravda je však úplne inde. Pri predaji bytu ponúkate samotnú nehnuteľnosť, avšak pri predaji domu ponúkate dom spolu s pozemkom, ktorého situácia môže predaj pozitívne i negatívne ovplyvniť.

V prípade, že nemáte pozemok pod svojou nehnuteľnosťou vysporiadaný a nie ste jeho výhradným vlastníkom, je potrebné túto záležitosť pred predajom domu doriešiť. Ak cez váš pozemok vedie prístupová cesta k ďalším nehnuteľnostiam, tento fakt rozhodne ovplyvňuje budúcich kupujúcich a rovnako je potrebné ho nielen uviesť v ponuke na predaj ale ho zohľadniť i pri stanovení cenu, ktorú budete za dom požadovať. Na to vás však v tomto prípade upozorní realitná kancelária.

Predaj domu

 

3. Prázdny dom je lepší alebo naslúchajte minimalizmu

Ak ste sa dopracovali k prehliadkam s potencionálnymi kupujúcimi, je lepšie ukazovať dom určený na predaj nielen uprataný a vyčistený ale i prázdny. Je to jeden zo psychologických faktov, ktorý ovplyvňuje ľudí pri prehliadkach nehnuteľností.

Ak je interiér prázdny, lepšie si dokážu predstaviť svoj odraz v dome a začať plánovať ako by ho po prípadnej kúpe zariadili. Na druhej strane však nezabúdajte na upratanie nielen samotnej nehnuteľnosti ale i upratanie pozemku, ktorý k nej patrí. Pomáha to navodiť príjemnú atmosféru a tiež dom nebude pôsobiť zanedbaným dojmom, čo by mu body k dobru pri prípadnom záujme rozhodne neprinieslo.

Predaj domu - postup

 

4. Dražba či pevne stanovená cena domu?

Pri určovaní ceny nehnuteľnosti vám rozhodne odporúčame spoľahnúť sa na rady odborníka, ktorý dokáže určiť cenu domu i pozemku. Čoraz viac vlastníkov rodinných domov pristupuje pred samotným predajom k dražbe v prípade, že o nehnuteľnosť má záujem viacero kupujúcich. Vtedy sa na rad dostávajú návrhy cien a predajca sám vyberá najvyššiu možnú ponuku. Pre mnohých je to zaujímavejšie a jednoduchšie riešenie ako nastavenie sumy.

Obrázky: Pexels.com

 

Chcete predať dom rýchlo a výhodne? Naša realitná kancelária v Košiciach Vám s tým pomôže.

img

Timea Gruszecká

  Súvisiace články

  Prenesenie záložného práva na inú nehnuteľnosť

  V súčasnosti je väčšina nehnuteľností zaťažená hypotékou. Čo však v prípade, že...

  Čítať ďalej
  Timea Gruszecká
  Timea Gruszecká

  Kedy realitný maklér robí málo pre predaj nehnuteľnosti

  Viaceré negatívne skúsenosti ľudí hovoria, že existujú realitné kancelárie, ktorý predaj...

  Čítať ďalej
  Timea Gruszecká
  Timea Gruszecká

  Ako zistiť cenu nehnuteľnosti

  Stanovenie ceny nehnuteľnosti je prvá vec, ktorú budete pri predaji bytu či domu riešiť. No...

  Čítať ďalej
  Timea Gruszecká
  Timea Gruszecká