Porovnať nehnuteľnosti

Ako predať nehnuteľnosť výhodnejšie

Ako predať nehnuteľnosť výhodnejšie

Ak predávate nehnuteľnosť, vašou snahou je isto predať váš byt či dom čo najvýhodnejšie. Súčasný realitný trh však obsahuje mnohé úskalia, ktoré vám snahu môžu znepríjemniť. Na druhej strane, pokiaľ si dáte pozor na pár zásad pri predaji nehnuteľnosti, môžete zarobiť aj viac, ako ste pôvodne plánovali. Ktoré problémy treba vyriešiť, aby ste nehnuteľnosť predali výhodne? O tom si povieme v našom článku.

 

V prvom rade, ak nie ste v realitách skúsení , prípadne nemáte nejakého známeho, ktorý je šikovný realitný maklér, zvážte aj pomoc od realitnej kancelárie. Isto rozmýšľate nad tým, že realitná kancelária si berie istú províziu, avšak výsledok stojí za to – ušetríte najmä kopec času, namáhavých papierovačiek, stoviek telefonátov, chodení po úradoch, prípravách zmlúv, či riešenia problémov. Navyše často sa podarí byt predať ešte za vyššiu cenu, ako ste plánovali.

Či už teda predávate vašu nehnuteľnosť svojpomocne alebo s pomocou realitky, nasledujúce rady vám určite prídu vhod.

Príprava nehnuteľnosti na predaj – home staging

Ešte predtým, než vôbec začnete uvažovať nad predajom, je nutné váš byt či dom na predaj pripraviť – vykonať tzv. home staging. To znamená nielen absolútnu čistotu a dôsledné upratovanie, ale napríklad aj taký úkon akým je vypratávanie starého a nepotrebného nábytku. Ten by totiž iba zbytočne opticky jednotlivé miestnosti zmenšoval, čo je pochopiteľne nežiaduce. Zamerajte sa najmä na kuchyňu a kúpeľňu, ktoré ženy hodnotia pri svojich prvých dojmoch  z nehnuteľnosti veľmi vysoko. Nezabúdajte, že sú to často práve ženy, ktoré o kúpe nehnuteľnosti rozhodujú.

Príprava nehnuteľnosti na predaj

Čo konkrétne je ďalej dôležité upraviť alebo vylepšiť? V prvom rade si dajte do poriadku svetlá a podlahy, najmä drevené. Potom by mala prísť na rad maľovka stien, najlepšie ak použijete nejaké neutrálne svetlejšie farby. Steny a podlahy v jednotlivých izbách si totiž kupujúci všímajú ako prvé, hoci väčšinou po kúpe nehnuteľnosti plánujú premaľovanie – steny im však čo to napovedia o súčasných majiteľoch. Preto si ich všímajú ako prvé.

Ďalej sa sústreďte na okná a dvere, ktoré by sa mali lesknúť od čistoty. Rovnako treba vykonať aspoň drobné opravy, ako napríklad opraviť kvapkajúci kohútik. Vo WC by sa mohla vymeniť záchodová doska za novú. Pokiaľ máte koberce, tak ich vytepujte. Nielenže budú dokonale čisté, ale ešte k tomu aj príjemne prevoňajú celý byt či dom. Čo sa týka vonkajšieho prostredia a okolia nehnuteľnosti, tak hádam ani netreba spomínať dokonalý poriadok. Hodnotenie domu sa totiž začína práve tam. No a v neposlednom rade je tu ešte jedna maličkosť. A síce nezabúdajte, že cigaretový dym každému vadí, dokonca aj fajčiarovi.

 

Kvalitné fotografie nehnuteľnosti

Predáva sa najmä očami. Pokiaľ si aj upracete a upravíte váš dom do absolútnej spokojnosti, tak to ešte nemusí znamenať úspech. Stačí, ak si nedáte pozor pri fotení výsledku vašej práce, napríklad budete robiť fotky pri zlom svetle. Ideálny je širokouhlý fotoobjektív, aby ste čo najviac zachytili priestor. Pokiaľ ale nie ste práve umelec, zavolajte si radšej na pomoc profesionála. Na kvalite fotiek totiž veľmi záleží.

Predaj nehnuteľnosti výhodne - fotografie

 

Cena nehnuteľnosti

Prirodzene, každý by chcel predať za čo najvyššiu sumu. Je však dôležité držať sa pri zemi a mať reálnu predstavu o cene, inak budete svoju nehnuteľnosť predávať naveky. Ak cenu určujete bez odborného znalca, je dobré sledovať realitné portály. Obyčajne tu vždy nájdete podobné nehnuteľnosti ako je tá vaša. Tiež si musíte uvedomiť, že cena nehnuteľnosti na realitných portáloch nemusí byť jej ak bude kupujúci chcieť vyjednať lepšiu konečnú cenu.

 

Príprava nehnuteľnosti na obhliadku

Prirodzene, obhliadka vašej nehnuteľnosti s potenciálnym kupujúcim je tá najdôležitejšia udalosť. Tu sa ako vraví, láme chlieb. Rozhoduje sa o úspechu či neúspechu. Preto je veľmi dôležité sa na obhliadku dobre pripraviť. V prvom rade myslite na to, že kupujúci sa chce hneď od prvého momentu cítiť ako majiteľ a pán domu, nie ako záujemca. Je preto dôležité zabezpečiť rodinnú pohodu – žiaden ruch z ulice, príjemné teplúčko, útulnosť všade kde sa len pozrieš… Pomáha tiež vôňa, ak už aj nie práve od čerstvo vytepovaných kobercov, tak aspoň vôňou čerstvo upečeného domáceho pečiva. Najmä ženám sa takto navodená atmosféra bude páčiť.

Rovnako dôležité je sa na obhliadku dobre informačne pripraviť. Nemalo by vás prekvapiť nič, na čo sa bude záujemca pýtať. Pamätajte na to, že aj pohotovosť odpovedí a reč tela veľa napovedia. Pokiaľ začnete habkať, moc dôvery v človeku nevzbudíte. Skrátka treba pôsobiť suverénne, no zároveň aj priateľsky. Dopredu si tiež zrátajte všetky účty za energie, kanalizáciu a podobne, aby ste záujemcu nezavádzali. V jeho očiach tak budete pôsobiť ešte serióznejšie.

 

Právne poradenstvo

Možno si poviete, že ho nepotrebujete. Že právnik od vás vypýta len zbytočne veľa peňazí. No pravda je taká, že z realitného právnika môžete mať veľký prospech. Jeho provízia je v porovnaní s cenou nehnuteľnosti naozaj zanedbateľná. To najdôležitejšie však je, že počas celého procesu predaja vám po právnej stránke pomôže prejsť všetkými úskaliami našej legislatívy. Samozrejme rovnako vami pripravenú kúpno-predajnú zmluvu za vás prekontroluje, či sa v nej náhodou nenachádzajú nejaké problémové miesta, alebo nie je pre vás nevýhodná. Budete tak môcť za zlomok peňazí pokojne spať. V konečnom dôsledku vám tak môže ušetriť nemalé peniaze.

Predaj nehnuteľnosti - právne poradenstvo

 

Kedy neplatíte daň z predaja nehnuteľnosti

A na záver, vedeli ste, že príjem z predaja nehnuteľnosti môže byť oslobodený od dane z príjmov? Platí to ale len pre nehnuteľnosti, ktoré boli nadobudnuté aspoň 5 rokov pred dňom predaja. A to aj v prípade, ak ste nehnuteľnosť nadobudli dedením v priamom rade alebo niektorým z manželov. Pokiaľ vám k tejto lehote chýbajú iba dni či týždne, tak odporúčame predaj zbytočne neunáhliť a radšej tých pár dní počkať. Dátum nadobudnutia nehnuteľnosti si preto veľmi dobre skontrolujte.

obrázky: unsplash.com

 

Pri predaji nehnuteľnosti v Košiciach vám skvelo poradia naši skúsení realitní makléri.

 

img

Timea Gruszecká

Súvisiace články

Prenesenie záložného práva na inú nehnuteľnosť

V súčasnosti je väčšina nehnuteľností zaťažená hypotékou. Čo však v prípade, že...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Kedy realitný maklér robí málo pre predaj nehnuteľnosti

Viaceré negatívne skúsenosti ľudí hovoria, že existujú realitné kancelárie, ktorý predaj...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Ako zistiť cenu nehnuteľnosti

Stanovenie ceny nehnuteľnosti je prvá vec, ktorú budete pri predaji bytu či domu riešiť. No...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká