Porovnať nehnuteľnosti

Postup pri kúpe bytu – 5 krokov, ako kúpiť skvelý byt

Postup pri kúpe bytu – 5 krokov, ako kúpiť skvelý byt

Kúpa bytu je dôležitým okamihom, kedy investujeme do niečoho, čo nám má prinášať úžitok dlhodobo. Často je veľmi náročné nájsť ideálny byt, ktorý vám bude vyhovovať po všetkých stránkach. Aké kroky by ste mali pred samotnou kúpou bytu podniknúť a na čo všetko je potrebné dať si pozor? Pripravili sme pre vás postup pri kúpe bytu.

 

 

1 Stanovenie kritérií a prieskum bytov

Pred všetkými náležitosťami spojenými s kúpou a vôbec predtým, ako začnete vyberať byt, ktorý vám vyhovuje, by ste si mali ujasniť, či vaše očakávania sú reálne… Správny postup pri kúpe bytu by mal na začiatku obsahovať prieskum. To znamená, že si prejdete ponuky predaja bytov na internete a zistíte, či môžete zakladať na vašich očakávaniach. Zároveň vám to pomôže nájsť vhodné kritériá a teda typy ponúk, o ktoré nebudete mať záujem.

 

2 Určenie najvyššej sumy za byt

Je veľmi dobrým krokom mať hneď na začiatku stanovený finančný strop. Tak budete vedieť, ktoré byty sú pre vás ešte vhodné a ktoré sú už nad vaše možnosti a nemá cenu sa nimi zaoberať. Pri určovaní finančného stropu pozerajte nielen na samotnú cenu bytu, ale snažte sa i nechať rezervu, ktorú použijete pre prípadne opravy, renováciu i nové zariadenie.

Nie je vhodné investovať celú sumu, ktorú máte k dispozícii len do kúpy nehnuteľnosti, pretože každý byt má svoje svetlé i tmavé stránky, ktoré budú vyžadovať určitú investíciu.

Kúpa bytu - postup

 

3 Výber lokality

Lokalita je dôležitá pri výbere bytu a v tomto prípade rozhodne nehrá svoju úlohu len poloha ale i samotná občianska vybavenosť, ktorú lokalita poskytuje. Objavíte tu všetko, čo je potrebné? Poskytuje lokalita i dostatok možností využitia voľného času? Páči sa vám i okolie bytu?

Pri výbere bytu sa neobmedzujte len na jeho dispozičné riešenia ale i na lokalitu, ktorá bude zohrávať veľmi dôležitú úlohu.

 

4 Dôkladná kontrola bytu po všetkých stránkach

Ak ste už našli svojho favorita, ktorý dokonale spĺňa vaše požiadavky, preverte si ho po všetkých stránkach. Zvláštnu pozornosť venujte nielen veciam viditeľným na prvý pohľad, ale i samotným technickým parametrom bytu. Neprehliadnite pleseň, ktorá je spôsobená nadmernou vlhkosťou a môže vám v budúcnosti narobiť množstvo problémov – estetických i zdravotných.

Nezabudnite tiež na preverenie právneho stavu nehnuteľnosti a dozviete sa tak nielen fakt, či kupujete nehnuteľnosť od pravého majiteľa, ale tiež či je váš nový byt bez bremien.

Kúpa bytu

 

5 Preverenie bytového domu, v ktorom sa byt nachádza

Stav bytového domu v mnohom vypovedá o tom, kto budú vaši susedia a aké vzťahy v dome panujú. Pri sťahovaní máte záujem predovšetkým o pokoj a dobré spolunažívanie. Ak je bytový dom v dobrom stave i vzťahy, ktoré tu panujú sú dobré. Rovnako sa zamerajte i na technické parametre daného bytového domu.

 

Realitný maklér vám ušetrí mnoho starostí

Hoci sa vám nemusí zdať, že služby realitného makléra budete potrebovať, odporúčame vám ho osloviť. Dokáže celý proces značne urýchliť a tiež zabezpečiť, že všetko prebehne hladko. Pri výbere si však dajte pozor na množstvo pochybných maklérov pohybujúcich sa vo vodách realitného biznisu a oslovte realitného makléra, ktorý ma dostatok skúsenosti i pozitívnych ohlasov.

obrázky: pexels.com

 

Chcete kúpiť byt výhodne? Naša realitná kancelária v Košiciach vám s tým pomôže.

 

img

Timea Gruszecká

  Súvisiace články

  Ako kúpiť dobrý byt v Košiciach

  Zvažovanie o kúpe bytu v aktuálnom období roka 2022 je veľmi náročné a do úvahy treba...

  Čítať ďalej
  Timea Gruszecká
  Timea Gruszecká

  Poznáte rozdiel medzi apartmánom a bytom?

  S názvom apartmán sme sa v minulosti stretávali najmä v spojitosti s dovolenkami. Apartmány...

  Čítať ďalej
  Timea Gruszecká
  Timea Gruszecká

  Ceny nehnuteľností po korona kríze 2021 a 2022

  * Aktualizované 10.11.2021 Ekonomická situácia vo svete zažila vplyvom koronavírusu COVID-19...

  Čítať ďalej
  Timea Gruszecká
  Timea Gruszecká