Porovnať nehnuteľnosti

Ako postupovať pri kúpe bytu – ako kúpiť skvelý byt

Ako postupovať pri kúpe bytu – ako kúpiť skvelý byt

Kúpa bytu je dôležitým okamihom, kedy investujeme peniaze do niečoho, čo vo väčšine prípadov nám má prinášať úžitok po dlhý čas. Často je veľmi náročné nájsť ideálny byt, ktorý vám bude vyhovovať po všetkých stránkach.

Pred všetkými náležitosťami spojenými s kúpou a vôbec predtým, ako začnete vyberať byt, ktorý vám vyhovuje, by ste si mali ujasniť hneď niekoľko vecí…

Na začiatok by ste si mali urobiť seriózny prieskum, ktorý vám pomôže filtrovať ponuky, o ktoré určite nebudete mať v budúcnosti záujem a zároveň si overíte podmienky, ktoré ste si zadali. Aké ďalšie kroky by ste mali pred samotnou kúpou bytu podniknúť a na čo všetko je potrebné dať si pozor?

Kúpa bytu - postup

 

Ako postupovať pri kúpe bytu

 

  1. Určite si sumu, ktorú do bytu plánujete investovať

Je veľmi dobrým krokom mať hneď na začiatku stanovený finančný strop. Tak budete vedieť, ktoré byty sú pre vás ešte vhodné a ktoré sú už nad vaše možnosti a nemá cenu sa nimi zaoberať. Pri určovaní finančného stropu pozerajte nielen na samotnú cenu bytu, ale snažte sa i nechať rezervu, ktorú použijete pre prípadne opravy, renováciu i nové zariadenie.

Nie je vhodné investovať celú sumu, ktorú máte k dispozícii len do kúpy nehnuteľnosti, pretože každý byt má svoje svetlé i tmavé stránky, ktoré budú vyžadovať určitú investíciu.

 

  1. Vyberte si miesto

Lokalita je dôležitá pri výbere bytu a v tomto prípade rozhodne nehrá svoju úlohu len poloha ale i samotná občianska vybavenosť, ktorú lokalita poskytuje. Objavíte tu všetko, čo je potrebné? Poskytuje lokalita i dostatok možností využitia voľného času? Páči sa vám i okolie bytu?

Pri výbere bytu sa neobmedzujte len na jeho dispozičné riešenia ale i na lokalitu, ktorá bude zohrávať veľmi dôležitú úlohu.

Kúpa bytu

 

  1. Skontrolujte byt po všetkých stránkach

Ak ste už našli svojho favorita, ktorý dokonale spĺňa vaše požiadavky, preverte si ho po všetkých stránkach. Zvláštnu pozornosť venujte nielen veciam viditeľným na prvý pohľad, ale i samotným technickým parametrom bytu. Neprehliadnite pleseň, ktorá je spôsobená nadmernou vlhkosťou a môže vám v budúcnosti narobiť množstvo problémov – estetických i zdravotných.

Nezabudnite tiež na preverenie právneho stavu nehnuteľnosti a dozviete sa tak nielen fakt, či kupujete nehnuteľnosť od pravého majiteľa, ale tiež či je váš nový byt bez bremien.

 

  1. Preverte dom, v ktorom budete bývať

Stav domu v mnohom vypovedá o tom, kto budú vaši susedia a aké vzťahy v dome panujú. Pri sťahovaní máte záujem predovšetkým o pokoj a dobré spolunažívanie. Ak je bytový dom v dobrom stave i vzťahy, ktoré tu panujú sú dobré. Rovnako sa zamerajte i na technické parametre daného bytového domu.

 

  1. Realitný maklér vám ušetrí mnoho starostí

Hoci sa vám nemusí zdať, že služby realitného makléra budete potrebovať, odporúčame vám ho osloviť. Dokáže celý proces značne urýchliť a tiež zabezpečiť, že všetko prebehne hladko. Pri výbere si však dajte pozor na množstvo pochybných maklérov pohybujúcich sa vo vodách realitného biznisu a oslovte realitného makléra, ktorý ma dostatok skúsenosti i pozitívnych ohlasov.

 

Obrázky: Pexels.com

 

Chcete kúpiť byt na mieru pre Vás? Naša realitná kancelária v Košiciach Vám s tým pomôže.

img

Timea Gruszecká

Súvisiace články

Ceny bytov na Slovensku v roku 2020

Realitný trh má svoju dynamiku. V poslednej dobe sú ale mnohí zaskočení prudkým nárastom...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Podnájom alebo vlastné bývanie? Čo zvoliť?

V súčasnej dobe je zabezpečenie si vlastného bývania problémové pre mnohých mladých...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká

Bývanie v byte alebo v dome? Kedy zvoliť byt a kedy dom?

Na začiatku uvažovania o kúpe vlastného bývania sa stretávate s otázkou, či je pre vás...

Čítať ďalej
Timea Gruszecká
Timea Gruszecká